Tel Kadayıf Tarifi Tel Kadayıf Nasıl Yapılır

Tatlı Tariflerimize Tel Kadayıf Tarifi ile Devam Ediyoruz.Alt Kısımda sizlere Tel Kadayıf Tarifi ile ilgili kolay ve anlaşılır bilgileri sunmaya çalışacağız. Tel Kadayıf Tarifi hakkında sizlerin bizlere sunmak istediği bilgiler varsa bunları bizlerle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.
ZORLUK DERECESİ

4/5 Zor

HAZIRLAMA SÜRESİ

60-90 dk.

KULLANILACAK  MALZEMELER

1/2 kg Kadayıf

150 gr Ceviz İçi

1/2 kg Şeker

1/2 Paket Margarin

1,5 Su Bardağı Süt

YAPILIŞI

Kadayıfları küçük tepsiye koyunuz ve yağı eriterek kadayıfların üzerinde gezdirerek dökünüz. Elle yavaş yavaş alt üst ederek yağı her tarafa yediriniz. Yarısını ayrı bir kaba ayırarak tepsidekileri düzgün bir şekilde yayınız. Üzerine kıyılmış veya dövülmüş cevizi döküp yayını. Cevizin üzerine ayırdığınız kadayıfları eşit şekilde yayınız. Elle hafif bastırıp 170 derece  fırında altını üstünü pembeleşinceye kadar kızartınız. Fırından alır almaz üzerine sütü serpip hemen üstünü kapatınız. ( Hafif yumuşaması için )

Hamur tatlısı şurubu : 1/2 kg.şekeri bir tencereye koyunuz. Üzerini 4 parmak geçecek şekilde su ilave eerek kaynatınız. Kaynayınca 1/2 Limon sıkıp kabuğunu içine atınız. Şekerin kıvamı gelince ateşten alınız. Kıvamı anlamak için bir damla parmağımıza şurup damlatırız. Hemen akmıyor ve elimizi eğince yavaş yavaş akıyorsa kıvamı olmuştur. Tüm şerbetli tatlılarda kullanabiliriz.

Hazırladığımız tatlı şurubunu soğukken sıcak kadayıfın üzerine döküp soğuyuncaya kadar bekleyiniz. Tatlı soğuyunca kare veya baklava şeklinde kesip servis edebilirsiniz. Arzu ederseniz tatlı üzerine birer parça kaymak ilave ederek servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun…

1.671 views

'Tel Kadayıf Tarifi Tel Kadayıf Nasıl Yapılır' konusunu bir tıklamayla Facebook`ta paylaşabilirsin!..

Bu Tarif 4 Aralık 2010 tarihinde tarafından Tatlı Tarifleri kategorisi altına yazılmış. 1.973 views defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


haberler